Krajské nemocnice loni převzaly od záchranky 15 tisíc pacientů. Za tři roky je to nárůst o 28 procent

21. 2. 2020

Nemocnice Plzeňského kraje přijaly v loňském roce od Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje 15.268 pacientů. Za poslední tři roky je to nárůst o téměř 28 procent. Ještě v roce 2016 totiž přivezli záchranáři do krajských nemocnic 11.952 pacientů. Nejvíce se na nárůstu podílely Klatovská a Rokycanská nemocnice.

„Zdravotnická záchranná služba zasahuje u pacientů s vážnými zdravotními potížemi ať už po úrazech nebo v různých kolapsových stavech a s potížemi interního charakteru. Denně naši lékaři a sestry v příjmových ambulancích převezmou od záchranářů v průměru 42 pacientů. Ještě v roce 2016 to přitom bylo kolem 33 pacientů denně,“ říká šéf nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos.

Mezi obecné důvody nárůstu transportů patří například větší obavy lidí o své zdraví, kdy vyžadují převoz do nemocnice i v méně závažných případech. A dále přibývá zraněných při sportech, volnočasových aktivitách i při nehodách. V menších městech a obcích jsou ale hlavní důvody prozaičtější.

„Stárne populace a zvyšuje se podíl obyvatel s chronickými zdravotními problémy a bohužel v odlehlejších regionech řídne síť ordinací lékařů poskytujících základní péči. Stále častěji k nám proto záchranáři vozí i pacienty, které mohl včas zaléčit jejich ošetřující lékař. Bohužel ale buď toho lékaře nemají, nebo se k němu nemohli dostat a jejich stav se zhoršil,“ říká Jaroslav Šíma, ředitel Rokycanské nemocnice, která loni od záchranky přijala 3321 pacientů. V roce 2016 to přitom bylo 2474. „Předpokládám, že to číslo bude i nadále růst,“ doplnil Jaroslav Šíma.

nemocnice

Pacienti přivezení ZZS Pk v roce 2019

Domažlická

2976

Klatovská

5619

Rokycanská

3321

Stodská

3352

Celkem NPK

15268

Očekává to i ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička. "Počet výjezdů i transportovaných pacientů roste plošně napříč krajem i republikou průměrně meziročně o čtyři až šest procent. Malé regionální nemocnice proto budou mít pro naše výjezdové skupiny i nadále svůj význam kvůli časové i místní dostupnosti. Zároveň příjem pacientů do těchto nemocnic ulehčuje zdravotnickým zařízením s centrovou péčí," říká Pavel Hrdlička.

Aby bylo přijímání pacientů od zdravotnické záchranné služby snadnější, plánují nemocnice Plzeňského kraje vybudovat ve všech čtyřech nemocnicích akutní péče takzvané urgentní příjmy. Mají zrychlit přijetí pacientů a zefektivnit jejich rozdělení mezi lékařské týmy dle diagnóz. Finančně má s budováním urgentních příjmů pomoci ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny se zavázaly, že budou tato pracoviště finančně podporovat speciální platbou za každého přijatého pacienta.