V Sušici oceňovali hrdiny, jež pomáhají uzdravovat, plaketami Prof. Jánského

12. 10. 2022

AKTUALITA, DÁRCOVSTVÍ

Téměř třicítka obyvatel Sušicka a Horažďovicka, kterým není lhostejné zdraví jiných lidí a pacientů regionálních nemocnic, převzala včera na radnici v Sušici plakety Prof. MUDr. Jana Jánského za vícenásobné bezpříspěvkové dárcovství krve či plazmy. Zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže, města Sušice a Klatovské nemocnice předali 10 bronzových plaket (za 10 odběrů), 13 stříbrných (za 20 odběrů) a šest zlatých plaket (za 40 odběrů).

Všem oceněným, ale samozřejmě i dalším pravidelným dárcům patří velké uznání a dík za jejich nezištnou pomoc, kterou darováním nenahraditelné tekutiny poskytují lidem s vážnými nemocemi, po těžkých úrazech nebo při plánovaných operací.

Výroční předávání plaket se v obřadní síni městského úřadu Sušice neslo tradičně ve slavnostním duchu. „Sešli se tu lidé, kteří význam a důležitost dárcovství krve dobře znají, lidé, kterým pravidelně děkujeme při každé návštěvě našeho transfuzního oddělení nebo výjezdových odběrových stanovišť. Přesto dnes musím poděkování zopakovat, smeknout před tím, co děláte, a připomenout někdy skutečně akutní potřebu krve, kdy například máme na operačním sále pacienta s velkou krevní ztrátou, zásoby dané krevní skupiny se tím v našem skladu ztenčí a je třeba je rychle doplnit pro případné další pacienty. V takových situacích vám někdy i voláme, zda byste nemohli přijít darovat krev akutně. A vy jste ochotní a přijdete. To je pomoc k nezaplacení. I proto jste pro nás skuteční hrdinové,“ uvedla vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Klatovské nemocnice Jana Zítková s tím, že krev je ve zdravotnictví dosud nenahraditelná.

Lékařka proto vyzývá širokou veřejnost a dospělé, kteří se cítí být zdrávi, zda by řady dárců nerozšířili. „Všichni pomalu stárneme a tradiční dárci s věkem své návštěvy omezují. A bohužel mládí je zatím nestačí plně nahrazovat. Vítáme tedy každého nového dárce. A třeba se s některými potkáme na podobné akci jako dnes v Sušici nebo i v jiných městech,“ doplňuje lékařka.

Oceňování dárců krve se koná každoročně také v Klatovech, Domažlicích a v dalších menších městech na Domažlicku. V Klatovech se koná právě dnes ve středu 12. října. Pozvána je téměř 80 pravidelných dárců.

Mezi oceněnými Jánského zlatou plaketou byli včera například i Drahomíra Svatková ze Sušicka a Petr Svoboda z Horažďovic (na snímku). Druhý jmenovaný má k dnešku za sebou už 41 odběrů. Poskytuje výhradně krev, kterou lze darovat čtyřikrát ročně, a on ji dává skutečně pravidelně. „Začal jsem zhruba před deseti roky. Tak nějak jsem si řekl, že je to vlastně nenáročná forma pomoci, skoro bych řekl občanská povinnost. Já krev mám, teď je darovat můžu a nic mě to nestojí ani nijak nezatěžuje. A naopak jsou lidé, kteří tu krev nutně potřebují, může jim zachránit život. Říkal jsem si, co kdybych se jednou ocitl v jejich situaci? Co když ji jednou budu sám potřebovat?  Proto jsem začal a rozhodně s tím nehodlám přestat,“ řekl Petr Svoboda.

Svatková kombinuje dárcovství krve s dárcovstvím plazmy, kterou lze poskytovat častěji. Dárkyní je tedy kratší dobu, ale rovněž se 41 dosaženými odběry. „Dala jsem si závazek, že jich musí být alespoň 80. To je další meta, kterou teď mám,“ je rozhodnutá čerstvá držitelka zlaté plakety, která k odběrům chodí se svou kamarádkou. „Máme u nás na vesnici vzor. Žije tam pán, který má nejvyšší ocenění, což je zlatý kříž Českého červeného kříže prvního řádu, myslím za 160 odběrů. Ale on už jich má mnohem více,“ dodává Drahomíra Svatková (na snímku) s tím, že má ale i další motivaci. „Mám totiž nejvzácnější krevní skupinu. Mohu pomoci komukoli - jsem univerzální dárce. Ale tím pádem i nejkomplikovanější příjemce,“ doplňuje.

Dárcovství krve i plazmy je především záležitostí společenské odpovědnosti, etiky, dobrého pocitu z nezištné pomoci lidem, kteří krev potřebují k uzdravení či záchraně života. Nicméně bezpříspěvkoví dárci požívají i jiná zvýhodnění. V případě uskutečněného odběru má dárce například ze zákona nárok na den pracovního volna na zotavenou nebo z a každý uskutečněný odběr si může dárce odečíst ze základu daně z příjmu částku 3000 Kč. Dále je dárce tímto úkonem pod pravidelnou lékařskou kontrolou a v individuální péči. A další výhody mohou poskytovat dárcům jednotlivé zdravotní pojišťovny, například VZP - největší zdravotní pojišťovna v ČR přispívá aktivním dárcům až 3000 korun ročně. Kompletní benefitní program VZP pro dospělé, děti, maminky a dárce najdete zde.