V Klatovech se loni narodilo 682 dětí. Nejčastěji Viktorie a Jakubové

3. 1. 2024

KRÁTKÁ INFORMACE

V porodnici Klatovské nemocnice se v loňském roce narodilo 682 dětí. Ve dvou případech se jednalo o dvojčata. Mezi novorozenci mírně převažovala děvčata. Holčiček přišlo v Klatovech na svět 343 a kluků 339. Nejmenší novorozenec měl porodní váhu 1840 gramů, největší o tři kilogramy více 4840 g. Nejoblíbenějším klučičím jménem byl stejně jako v roce 2022 Jakub (19x v roce 2023) a u děvčat zvítězila v oblíbenosti Viktorie (19x).

Další nejčastější jména jsou Eliška (17), Matyáš (15x) a Sofie a Matěj (13x) a dále pak Anna, Jan, Tereza, Lukáš, Laura či David. Naopak méně obvyklými jmény mezi klatovskými novorozenci byla v roce 2023 Lota, Lottie, Artem, Marlen, Ares, Travis, Solomija, Elliot, Björn, Leticia, Klementýna či Scarlett.

"Všem rodičům děkujeme za důvěru a přejeme jim i jejich dětem pevné zdraví, hodně spokojenosti a báječné dětství," shodují se primáři gynekologicko-porodnického a dětského oddělení Bohumil Kuneš a Štěpán Kutílek. Počet narozených dětí je meziročně opět o něco nižší, což je způsobeno trendem poklesu porodnosti v celé zemi.

Klatovská porodnice si i nadále zakládá na kvalitní péči a porodních službách doplněných o poklidnou atmosféru regionální porodnice, kde o rodičky během pobytu pečuje úzký okruh sester či lékařů a ženy zde pociťují i větší soukromí. Porodnice se rovněž snaží své služby neustále zlepšovat. "Velmi oblíbenou službou je bufetové stravování, kdy jsou všem rodičkám kromě standardního stravování k dispozici v kuchyňce na oddělení různé druhy pečiva, ovoce, šunka, jogurty, tvarohové či smetanové dezerty, cereálie, mléko, sýry, džemy, med, ovocné nebo bylinkové čaje, káva a další," popisuje vrchní sestra klatovské gynekologie Markéta Burešová s tím, že bufetové stravování bylo v porodnici zavedeno na podzim 2022.

Loni pak porodnice zavedla několik novinek pro úlevu od bolesti a snadnější průběh porodu. Do porodního boxu byla instalována nová relaxační vana a pořízen porodní systém Combitrec. Nemocnice zároveň začala rodičkám nabízet bylinné vaginální napářky.

Porodnice pořádá každou první středu v měsíci neformální setkání zástupců porodnice s těhotnými ženami. To nejbližší se koná 3. ledna a poté 7. února pokaždé od 13:30. A zájemkyně mohou absolvovat také jednorázový předporodní kurz. Prohlídky porodnice jsou možné po domluvě na telefonu 376 335 521. Veškeré informace o klatovské porodnici naleznete zde:  www.klatovy.nemocnicepk.cz/porodnice