Před Klatovskou nemocnici se vrátilo sousoší Matka s dítětem od Jiřího Hanzálka

28. 6. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE, ODHALENÍ SOCHY

V prostoru před monoblokem Klatovské nemocnice byla ve čtvrtek odpoledne slavnostně odhalena socha Matka s dítětem českého sochaře a malíře Jiřího Hanzálka. Jedná se o plastiku, kterou  sochař vytvořil pro nemocniční areál v roce 1965. Tehdy byla instalována v centrálním parku nemocnice, ale po roce 1970 byla i kvůli emigraci autora do Kanady přesunuta "do ústraní" k nedalekému domu pro sirotky.  Socha na tomto místě byla do roku 2018, kdy se i vzhledem k nevyhovující konstrukci poškodila. V uplynulých měsících ji kompletně zrestaurovala akademická sochařka Zuzana Kantová. Hlavním iniciátore obnovy díla je pak klatovský spolek Přátelé české historie a dále místní pobočka Konfederace politických vězňů, město Klatovy a Klatovská nemocnice.

Jiří Hanzálek, sochař a malíř

Narodil se v roce 1926 ve Velké Lhotě na českomoravském pomezí. Po 2. světové válce absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde později i sám vyučoval a věnoval se také tvorbě. Je autorem několika známých a zejména figurálních soch a bust, z nichž řada stojí v Plzeňském kraji (mj. busta Josefa Müllera v Západočeském galerii, Dělníci ve Škodovce, Uzdravená před poliklinikou Slovany aj.) nebo také busty T. G. Masaryka ve sbírce bývalého prezidenta Václava Havla. Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do Kanady, kde žil a vyučoval sochařství v Ontariu. Tam později založil i prestižní galerii. Zemřel v roce 2012 v Londýně.

Matka s dítětem, sousoší

Existují tři exempláře tohoto díla. První bylo vytvořeno z bronzu pro město Plzeň v roce 1964. Zdobí Kopeckého sady mezi Měšťanskou besedou a konzervatoří, kde je ústředním dílem parkové fontány. Druhý exemplář byl vytvořen o rok později z tehdy relativně nového a moderního materiálu, epoxidu, a byl umístěn v centrální části klatovského nemocničního areálu, odkud byl zřejmě i z ideologických důvodů kvůli emigraci autora přesunut v roce 1970 před Hostašův okresní dětský dům pro sirotky (později dětské odd. a porodnice). V roce 2018 umístila nemocnice jeho poškozené torzo do depozitu. Třetí exemplář vznikl v roce 1975 opět v bronzu v kanadském Ontariu, kde je součástí uměleckých děl v ulicích centrálního města.

Zuzana Kantová, akademická sochařka

Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze pochází z Klatovska. Ve svých dílech klade důraz na technické a technologické provedení. Jejich tématem se často stává element ženství. Vedle plastik a sochařství i v klasickém pojetí tvoří v poslední době v širším spektru médií, jako je například fotografie, kresba, malba, grafika. Příležitostně spolupracuje s klatovským občanským spolkem Přátelé české historie, který mapuje a chrání drobné památky. Plastiku Matka s dítětem převzala k restaurování v kusech včetně soklu, kdy se socha rozpadla zřejmě částí vlivem chybějící kovové konstrukce a částí mechanického působení. Pro dílo vytvořila stabilní konstrukci a dílo restaurovala včetně původní povrchové úpravy bronzovou patinou.

Partneři obnovy díla

Spolek Přátelé české historie, Konfederace politických vězňů ČR – pobočka Klatovy, město Klatovy,  Klatovská nemocnice aj.