„Ardy je pyrenejský ovčák s francouzskými kořeny. Oba rodiče má z Francie, proto nese i francouzské jméno,“ představuje svou parťačku paní Jarošová. Fence je nyní dva a půl roku a i přesto, že se jedná o ovčácké plemeno, této činnosti se nevěnuje. Pravidelně však trénuje na cvičišti a má za sebou již první canisterapeutické zkoušky, které složila před rokem. Letos v dubnu ji čeká jejich opakované přezkoušení.
Ardy patří u nás k poměrně vzácnému plemenu – v České republice existují pouze tři chovné stanice pyrenejského ovčáka, a i proto je její přítomnost v nemocnici ojedinělá. Někteří si ji možná vybaví i z televizních obrazovek, kde se objevila v seriálu Kriminálka Anděl.
Canisterapie
|
Canisterapeutické návštěvy probíhají pravidelně. „V pondělí docházíme na dětské oddělení, ve čtvrtek pak na psychiatrii a na oddělení NIP a DIOP. Na každém oddělení strávíme zhruba hodinu,“ popisuje paní Jarošová. Právě pravidelnost a klidná atmosféra jsou pro canisterapii velmi důležité.
„Pro hospitalizované má canisterapie velmi pozitivní přínos z různých důvodů. Za prvé, jak chodíme pravidelně, tak ti dlouhodobí pacienti se mají na co těšit. A už jen to samotné těšení, že zažijí něco nevšedního, jim během pobytu zvedá náladu,“ vysvětluje tiskový mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.
Přítomnost canisterapeutického psa pomáhá pacientům uvolnit napětí, odvést pozornost od nemoci a přinést do nemocničního prostředí pocit bezpečí a pohody. O to víc nás těší, že ARDY může být součástí péče o naše pacienty. Jsme rádi, že můžeme canisterapii v naší nemocnici dále rozvíjet, a děkujeme paní Jarošové i fence Ardy za jejich čas, energii a laskavou přítomnost.






