Nemocnice navýšily kapacity odběrových míst. Nelze však testovat neobjednané

17. 12. 2020

AKTUÁLNĚ, ANTIGENNÍ TESTY

Nemocnice Plzeňského kraje během úterka, středy i dneška navýšily kapacity odběrových míst pro vyšetření nemoci covid antigenními testy, které jsou pro pojištěnce v systému veřejného zdravotního pojištění až do 15. ledna bezplatné. Do vánočních svátků i během nich přibyla v rezervačních systémech téměř tisícovka nových míst. I ta se ale velmi rychle plní.

„Už v průběhu prosince jsme na základě četných dotazů na infolinkách tušili, že zejména v předvánočních termínech bude o vyšetření velký zájem a to se skutečně potvrdilo. Rezervační systém jsme spustili v pondělí 14. prosince a už v úterý ráno jsme měli termíny od 18. do 23. prosince z 95 procent obsazené. Okamžitě jsme tedy začali hledat možnosti, jak přidat nové termíny, byť to není vůbec jednoduché,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Přesto se to podařilo.

• Domažlická nemocnice přidala během včerejšího odpoledne přes 200 nových termínů, konkrétně na 21., 23., 26. a 30. prosince.
  • Stodská nemocnice přidává do konce roku čtyři stovky nových termínů, když rozšířila provoz odběrového místa na všechny pracovní dny a zároveň jej prodloužila na čas od 8 do 16 hodin. A testovat bude i 25. prosince.
  • Klatovská nemocnice nabídla už v počáteční fázi obrovské množství termínů (každý pracovní den po čtyřech hodinách a v relativně vysoké frekvenci), nicméně i ona přidala dalších více než 200 nových termínů, neboť rozšířila provoz odběrového místa na 6 hodin a testovat bude nově i na 24. a 26. prosince.
  • Také Rokycanská nemocnice navýšila kapacity o více než sto míst, když zvýšila u antigenních testů frekvenci odběrů.

K vyšetření antigenním testem je třeba se na všech odběrových místech předem objednat přes internetový rezervační systém. „Zřejmě kvůli naplnění termínů nebo možná z nevědomosti se bohužel stává, že na odběrová místa chodí a vyžadují odběr i lidé bez objednání. Nemůžeme jim ale vyhovět. V těch přeplněných rozpisech, kde máme na každého rezervovaného klienta dvě až tři minuty by se systém zhroutil, všichni by museli čekat, tvořily by se dlouhé fronty a nakonec bychom nestihli otestovat ani objednané,“ doplňuje mluvčí a vyzývá, aby zájemci vyuižívali i další kapacity.

Kromě krajských nemocnic testují v Plzeňském kraji antigenními testy i nemocnice v Plzni a Sušici, některé soukromé laboratoře a další subjekty včetně ambulantních lékařů či zubařů. Seznam odběrových míst se aktualizuje na webu ministerstva zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/antigenni-testovani/.