Nadace Křižovatka předala Stodské a Klatovské nemocnici monitory dechu

10. 8. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

Nadace Křižovatka předala v těchto dnech 11 monitorů dechu dětským oddělením Stodské a Klatovské nemocnice. Monitory dechu pomáhají hlídat pravidelný dech a novorozenců a dětí do jednoho roku věku, které jsou ohroženy syndromem SIDS. Pět monitorů dechu v celkové hodnotě 10 tisíc korun získalo dětské oddělení Stodské nemocnice, kde monitory převzala primářka MUDr. Helena Vrbová, a následně proběhlo slavnostní předávání 6 přístrojů v hodnotě 12 tisíc korun i na dětském oddělení Klatovské nemocnice, kde přístroje převzal primář oddělení Doc. MUDr. Štěpán Kutílek, CSc. Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytly společnosti Agricos a Diamond Floor (Stod) a Nano SPACE, Lorenc Logistic a Wood-Mizer CZ (Klatovy). Nadaci i sponzorům děkujeme.  

Monitor se skládá ze dvou podložek, které jdou spojit, a ovládacího panelu. Podložky s čidly se vkládají v nemocnicích Plzeňského kraje do lůžka každého dítěte do jednoho roku věku. Hlídají poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší).  „Sledují dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ popisuje staniční sestra novorozeneckého oddělení Stodské nemocnice Lenka Švábová.

To je znamení pro personál nebo i čerstvou rodičku, aby ihned miminko zkontrolovala a pomohla mu dýchání obnovit.  

Monitory pomáhají i mimo nemocnici. Oddělení obou nemocnic je totiž půjčují zájemkyním také domů. Půlroční výpůjčka vyjde na 900 korun. Monitory dechu používá a zapůjčuje rovněž dětské oddělení Domažlické nemocnice, které obdrželo od Nadace Křižovatka monitory dechu již dříve.    

O syndromu SIDS

SIDS je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Nejrizikovější je přitom spánek v poloze na bříšku, kdy dochází až k 80 procentům úmrtí. Postihuje děti nejčastěji v kojeneckém věku. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství.

Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. „Hlavním rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a zejména nemocemi dýchacích cest,“ říká primář dětského oddělení Štěpán Kutílek.

O Nadaci Křižovatka

"Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé ČR,“ popsala Miloslava Stibůrková, regionální manažerka pro Čechy.

 

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za 25 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 8.500 monitory dechu v celkové hodnotě cca 34 milionů Kč.

O projektu „Maminko, dýchám“

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:

Zpět

Zápatí - další informace

esf eu MMR

©2024 Skupina Nemocnice PK
Created by Beneš & Michl.