Markéta Burešová: Průběh těhotenských kurzů mění i trendy a nové požadavky žen

14. 7. 2022

NAŠI LIDÉ

Už 20 let vede těhotenské kurzy v Klatovské nemocnici vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Mgr. Markéta Burešová. „Je to dlouhá doba. Už k nám chodí i děti prvních účastnic, které náš kurz absolvovaly, když jsem s ním kdysi začínala,“ říká s úsměvem zdravotnice. V průběhu let jí začala pomáhat i kolegyně Jana Korčíková, sestra gynekologické ambulance a původně dětská sestra. Kurzy jsou určené hlavně prvorodičkám. „Měla jsem ale v kurzu už i vícerodičky, nebo maminky, které rodí po delší době. Samozřejmostí je i přítomnost otců nebo i dalších osob, které maminky chtějí, aby je doprovázely k porodu,“ doplňuje vrchní. 

Kurzy se konají v tělocvičně obchodní akademie a zájemci se mohou hlásit přes webové stránky nemocnice a svoji stránku mají i na síti facebook. Jedná se asi o čtyřhodinový jednorázový kurz. Na předporodní přípravu jezdí maminky z Plzně, Sušice, Nepomuku a dokonce i z Prahy, pokud chtějí rodit v Klatovech. Nejvíce jich je samozřejmě přímo z Klatov a okolí.

„O kurzy je zájem. Někdy je všeobecně víc těhotných. To se pak kurzy dělají častěji. Maximum je totiž 10 maminek s doprovodnou osobou, většinou s partnerem. To je ideální počet, aby se ještě dala dobře navázat komunikace. Ve větším množstvím už to tak dobře nejde. Naopak v menším počtu bývá větší prostor pro diskuzi,“ vysvětluje s tím, že se snaží vyjít vstříc i párům, které touží po individuálním setkání.      

Těhotenské kurzy
Klatovská nemocnice

Mgr. Markéta Burešová – vrchní
sestra gyn.-por. odd. KN

                 
V rámci teoretické části se Markéta Burešová snaží ženy provést leckdy složitým obdobím těhotenství, porodem, šestinedělím i péčí o novorozence. Úzce spolupracuje s novorozeneckým oddělením, které už spadá pod dětské oddělení. A kurzu se pravidelně účastní i laktační poradkyně.
   

    

„Musíme samozřejmě respektovat nové trendy a měnící se požadavky mladých maminek. Konzultujeme s maminkami porodní přání, seznamujeme s porodními polohami, které mohou využít při porodu, nabízíme možnost využít aromaterapii, hydroterapii a další jiné možnosti, které jim zpříjemní porod, například možnost přípravy hráze a s tím spojenou eliminaci nástřihu.“    

Těhotenské cvičení probíhá v tělocvičně, mohou se ho účastnit i ženy, které neabsolvují teoretický kurz. „V rámci cvičení se snažíme seznámit ženy s úlevovými polohami při porodu, porodními polohami a posilujeme partie, které jsou porodem zatížené nejvíce. Zařazujeme relaxační, protahovací, dechová cvičení a konzultaci s fyzioterapeutkou,“ jmenuje. Podle zájmu se v programu objevují břišní tance, cvičení s šátky a různé relaxační techniky.

Sama za roky praxe absolvovala několik specializovaných vzdělávacích kurzů, jako například kreativní pohybová průprava žen. Má i další certifikované kurzy - cvičení pro těhotné, rodičky i gynekologicky nemocné ženy. Snažíme se cvičení i přizpůsobovat zájmu skupiny. Překvapivě mají o cvičení zájem i ženy po porodu.

Nejsložitější období přišlo během pandemie, kdy musely porodnice omezit cvičení. Teoretickou část se ale v Klatovech snažily zachovat s dodržením všech hygienicko-epidemiologických podmínek.

Kurzů se zúčastnil omezený počet žen, vyžadovalo se potvrzení o bezinfekčnosti, budoucí maminky musely mít respirátory a podobně. „Zaznamenala jsem i víc konzultací po telefonu a emailu,“ uvádí dále Burešová.

Online kurzy ale nepořádala, protože nenahradí osobní kontakt a ten se jí nakonec vždy podařilo zajistit. Pandemie se projevila v počtu maminek na cvičení. Zájem se pomalu opět narůstá. „Na léto připravujeme cvičení venku,“ doplňuje vrchní sestra.  

Zpět

Zápatí - další informace

esf eu MMR

©2025 Skupina Nemocnice PK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.