Máme nejlepší nemocniční weby v zemi. Díky designu, obsahu, intuitivnímu hledání i aktivitě

26. 11. 2020

Nejlepší internetové stránky mezi českými nefakultními nemocnicemi mají Nemocnice Plzeňského kraje. V úterý získaly za soubor sedmi webů (6 nemocnic a 1 mateřský) první místo v kategorii online komunikace v hodnotícím projektu „Nemocnice ČR 2020“. Odborná porota ocenila u webů s logem zelenkavého Srdce a Pluska zejména vzájemnou propojenost, design, pravidelné aktualizace i aktivitu na sociálních sítích.

Organizace HealthCare Institute připravuje projekt Nemocnice ČR už 15 let. Stěžejními kategoriemi vždy bylo hodnocení spokojenosti a bezpečnosti pacientů. Kategorie „online komunikace“ byla mezi hlavní kategorie zařazena poprvé v loňském roce. Už tehdy ji vyhrála Stodská nemocnice. V letošním druhém ročníku zaujaly weby všech nemocnic Skupiny NPK jako celek.

„Když jsme se v roce 2017 rozhodli, že vytvoříme pro všechny nemocnice skupiny nové weby, chtěli jsme od začátku, aby se nejednalo o šest samostatných webů s podobnou grafikou, ale aby to byl spíš jeden celek se sedmi brandy, které budou funkčně propojené, bude možné mezi nimi sdílet informace a média a zjednoduší se tím i administrace,“ říká šéf krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že takový web je zákonitě velmi robustní jak obsahově, tak i strukturou.

Nemocice ČR 2020 - Online komunikace

1. Skupina Nemocnice Plzeňského kraje

2. Institut klinické a experimentální medicíny
  3. Nemocnice TGM Hodonín
  4. SANATORIUM Helios
  5. Nemocnice Jindřichův Hradec

Aby tedy výsledek zůstal přehledný, intuitivní a takzvaně graficky čistý, oslovily krajské nemocnice plzeňskou agenturu mladých a kreativních lidí Beneš & Michl, jejichž dominantou při tvorbě webů je právě architektura a design.

„Nemocniční weby pro nás byly výzvou. Orientace na nemocničním webu musí být pro pacienty jednoduchá a vše potřebné, zejména co se týká poskytované péče, je třeba rychle najít. Ovšem vedle toho musí weby nemocnic obsahovat velké množství povinných náležitostí, které drtivá většina návštěvníků nehledá, ale přesto musí být rovněž snadno a logicky dostupné,“ popisuje specifika tvorby Jakub Michl, strategický designer agentury Beneš & Michl. „Mnohé nemocnice proto mají v rámci navigace velké množství různých odkazů a uživatel se v tom těžko orientuje. My jsme díky analýze stovek podstránek původních webů a definování cílových skupin nakonec dospěli k tomu, že v základním menu postačí zvýraznit dvě hlavní položky „Oddělení a ambulance“ a „Pacienti a návštěvy“a zůstane dost prostoru pro zviditelnění informací, které potřebuje dostat k lidem sama nemocnice, jako je „kariéra“ nebo „informace pro dárce krve a plazmy“ a další,“ říká Jakub Michl.

Online komunikace má pro většinu subjektů stále větší význam. Výjimkou nejsou ani nemocnice. Návštěvnost webů nemocnic Plzeňského kraje se za posledních pět let ztrojnásobila a současná pandemie návštěvnost dál zvyšuje. Online komunikace nemocnic je zvlášť v dnešní době během pandemie onemocnění covid-19, která do velké míry znemožňuje osobní kontakt, zásadní součástí komfortu pacientů. Myslíme si, že informace, prezentované veřejnosti na webových stránkách, by měly být jasné, srozumitelné a praktické. Důležité je také snadné ovládání webových stránek, které pomáhá tomu, že informace na nich jsou snadno dostupné všem skupinám obyvatel. Přesně to weby Skupiny NPK splňují,“ popisuje zakladatel HealthCare Institute Daniel Vavřina, který k hodnocení webů přizval agenturu AMI Digital specializující se na digitální komunikaci.

„Porota ocenila jednoduchý, čistý, moderní a funkční design webových stránek, kvalitně zpracovaný obsah a pravidelné aktualizace, stejně jako přehlednost, intuitivní ovládání a zaznamenali jsme i solidní aktivitu na sociálních sítích,“ říká Vladan Crha, Managing Director AMI Digital.

Nemocnice Plzeňského kraje se soustředí i na další projekty související s online prostředím a informačními technologiemi a to nejen navenek ale i uvnitř organizace. „Pracujeme na zvýšení IT uživatelského komfortu našeho personálu, na kyber bezpečnosti, posílení infrastruktury a jednotném řízení IT činností,“ doplňuje Marek Kýhos.