První studenti začnou vykonávat praxi v souladu se smlouvou od akademického roku 2019/20. Už ve čtvrtek se ale byli někteří medici se svým budoucím působištěm seznámit. Nemocnicemi v Domažlicích, Klatovech, Rokycanech a Stodu je provedli přímo předsedové představenstev.
„Je to oboustranně výhodná spolupráce. Aby se ze studentů stali lékaři, musí se už na škole naučit pracovat v běžném provozu zdravotnického zařízení. A praxe v malé nemocnici má své nesporné přínosy,“ říká děkan lékařské fakulty Jindřich Fínek. „Na druhou stranu mohou nemocnice praktikující mediky zaujmout a přilákat je po ukončení studia do svých týmů už jako plnohodnotné zaměstnance.“
Studenti plzeňské „Medicíny“ vykonávají dosud praxi téměř výhradně ve velkých nemocnicích. Praxe v nemocnicích okresního typu je spíše výjimečná. Má přitom své přednosti. „Jednak se studenti díky menším kolektivům rychleji dostanou k širokému spektru výkonů, ale také mají jedinečnou možnost naučit se diagnostikovat pacienty takzvaně z ulice. To je pro každého začínajícího lékaře velká zkušenost,“ doplnil děkan Jindřich Fínek.
Právě malá koncentrace studentů na jednom pracovišti je předností nemocnic Plzeňského kraje. „Školící lékař se jim věnuje individuálně a oni se mohou daleko intenzivněji zapojit do jednotlivých činností na oddělení. Stejně tak se dostanou velmi blízko k diagnostickým metodám i intervenčním výkonům,“ říká předseda představenstva Stodské nemocnice Alan Sutnar s tím, že dosavadní reakce praktikujících studentů jsou v krajských nemocnicích vesměs pozitivní.
Dle smlouvy fakulta každým rokem osloví a navrhne do každé z akutních nemocnic kraje zhruba desítku studentů na praxi ve čtyřech základních oborech, tedy interna, chirurgie, pediatrie a gynekologie. Nemocnice o ně budou pečovat nejen odborně, ale poskytnou jim i vybrané služby ve smyslu zaměstnaneckých benefitů jako firemní stravování, pomoc se zajištěním dopravy či ubytování. „A již dlouhodobě máme připravené také stipendium, případně i náborový příspěvek, pokud se medici rozhodnout zůstat,“ říká manažerka lidských zdrojů Skupiny Nemocnice Plzeňského kraje Kateřina Tobiášová Mattasová.
Stipendium už v krajských nemocnicích dostává přibližně desítka mediků. Mimo jiné i Ivo Mátl a Klára Čápová, kteří svoji budoucnost plánují spojit s Klatovskou nemocnicí: „Pro člověka, který se chce dostat blíž k praktické
medicíně a nemá ambice stát se vědeckým pracovníkem, je krajská nemocnice jasná volba," říká Ivo Mátl a s nadsázkou se ptá: "Komu by se nelíbilo dostávat stipendium za to, že něj mají zájem?"
Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy
Klatovská nemocnice
Rokycanská nemocnice
Domažlická nemocnice
Stodská nemocnice