„Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Monitory dechu pomáhají předejít vážnějším komplikacím," popsala Miloslava Stibůrková, regionální manažerka Nadace Křižovatka pro Čechy.
Monitor se skládá z podložky a ovládacího panelu. Podložka s čidly se vkládá do lůžka dítěte. Hlídá závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší). „Sleduje dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ popisuje vrchní sestra dětského oddělení Gabriela Kubíková.
To je znamení pro personál nebo i čerstvou rodičku, aby ihned miminko zkontrolovala a pomohla mu dýchání obnovit. Monitory pomáhají i mimo nemocnici. Oddělení je ve spolupráci s nadací totiž půjčuje zájemkyním i domů. Děti jsou totiž nejvíce ohroženy do dovršení jednoho roku věku. Půlroční výpůjčka vyjde na 1200 korun.
O Syndromu náhlého úmrtí kojenců „SIDS“
SIDS je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Nejrizikovější je přitom spánek v poloze na bříšku, kdy dochází až k 80 procentům úmrtí. Postihuje děti nejčastěji v kojeneckém věku. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství.
Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. Významným rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a nemoci dýchacích cest. Bohužel je ale tento stav popsán i u zcela zdravých kojenců.
O Nadaci Křižovatka
Nadace Křižovatka se aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. „V rámci projektu Maminko, dýchám získáváme finanční podporu na nákup monitorů dechu do 70 nemocnic v celé ČR. Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit průběžnou obnovu přístrojů na dětských a novorozeneckých odděleních“, doplňuje Miloslava Stibůrková.
Za 29 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 12 000 monitory dechu v celkové hodnotě cca 40 milionů Kč.
O projektu Maminko, dýchám
Cílem a smyslem projektu Maminko, dýchám je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.
Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:
-
Konto veřejné sbírky Maminko, dýchám: 245910096 / 0600 (MONETA Money Bank)
Kde si lze monitory dechu půjčit?Zapůjčit si monitor dechu lze ve třech nemocnicích Plzeňského kraje, kde je porodnice. Kromě Klatov je tato možnost i v Domažlicích a Stodu. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 1200 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Více info:
|