Klatovští nedají na svou nemocnici dopustit, všiml si ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

30. 8. 2019

KRÁTKÁ INFORMACE

Včera navštívil Plzeňský kraj ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Téma jeho návštěvy? Seznámit se s aktuální situací v krajském zdravotnictví, zejména pak s plány rozvoje Nemocnic Plzeňského kraje, ale též s vývojem působení nemocnice v Sušici. Po krátké zastávce na plzeňském hejtmanství zamířil do Klatovské nemocnice, kde si prohlédl tři oddělení, sešel se se zaměstnanci nemocnice a trpělivě odpovídal i na dotazy médií.

V Klatovech navštívil ministr interní, chirurgické a také dětské oddělení, jehož návštěvu si vyžádal na úkor dalších pracovišť. „Z důvodu časové tísně si ale stejně nemohl oddělení prohlédnout celé. Prošel alespoň stanici pro kojence a malé děti. Navštívil jeden z pokojů a hernu. Líbilo se mu především přívětivé prostředí, které tu dlouhodobě budujeme, včetně dětských postýlek i výzdoby,“ uvedl primář Štěpán Kutílek, který ho oddělením provázel.

Ministr se všude zajímal o vytíženost oddělení, strukturu pacientů i výkonů. Mluvil s personálem i pacienty. „Všiml jsem si, jak pěkný vztah mají k nemocnici zaměstnanci i pacienti. Na první pohled je vidět, že Klatovští nedají na svoji nemocnici dopustit. A nejen oni. Hovořil jsem tu i s pacientem z Prahy, který se zde zotavuje po operaci. Pochvaloval si skvělou péči a pohodu, která v nemocnici panuje,“ uvedl po návštěvě Adam Vojtěch, který stihl i besedu se zaměstnanci, kterým odpovídal i na řadu dotazů.

„Lékaři a zdravotní sestry se mě mimo jiné ptali ptali, proč dávám za příklad českému zdravotnictví to v sousedním Německu, dále poukazovali na nesprávně fungující primární péči, kdy nemocnice nezřídka suplují ordinace praktických lékařů,“ přiblížil hlavní diskutovaná témata ministr. „Vím, že i na druhé straně Šumavy má zdravotnictví problémy. Potýkají se s velkým nedostatkem lékařů a zdravotních sester. Na druhou stranu tam mají dobře nastavený právě systém praktických lékařů. A to bych chtěl i u nás. Právě k tomu směřuje naše reforma primární péče. Stavba se má budovat od základu a primární péče je bezpochyby základ zdravotnictví,“ dodal.

Již během návštěvy i po její oficiální části měli prostor pro setkání s ministrem i novináři. Ministr absolvoval dokonce živý vstup do zpráv ČT24. Kromě pozitivních dojmů z návštěvy komentoval hlavně téma šířící se nákazy spalniček a meziroční růst výdajů do zdravotnictví.