Klatovská nemocnice začíná odebírat rekonvalescentní plazmu k léčbě nemoci covid-19

26. 10. 2020

VÝZVA, TISKOVÁ ZPRÁVA

Klatovská nemocnice začíná odebírat takzvanou rekonvalescentní plazmu od dárců, kteří prodělali a úspěšně se vyléčili z onemocnění covid-19.  Jejich plazma totiž obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí, a transfuze tak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. Nemocnice nyní hledá dárce této rekonvalescentní plazmy a vyzývá je, aby pomohli s léčbou dalších nemocných. S odběry začne pracoviště transfuzních služeb v příštím týdnu. Zájemci se mohou dozvědět více a dohodnout odběr telefonicky.

Info a rezervace k oběru rekonvalescentní plazmy

376 335 863    /    732 916 196

„Při koronavirové infekci si vytvářejí někteří lidé specifické obranné protilátky proti tomuto virovému onemocnění. Nejvyšší koncentrace protilátek bývá u těch, kteří v souvislosti s onemocněním měli vysoké horečky či jiné výzmanmé příznaky nebo byli s tímto onemocněním hospitalizováni,“ popisuje vhodné dárce vedoucí lékařka pracoviště transfuzních služeb Klatovské nemocnice Jana Zítková. K dárcovství zve zejména ty, kteří onemocnění covid-19 prodělali v druhé vlně pandemie, tedy zhruba od srpna do současnosti. Odběr mohou absolvovat alespoň se 14denním odstupem od skončení nemoci respektive od ukončení izolace.

Odběr rekonvalescentní plazmy lze v Klatovské nemocnici provést dvěma tradičními způsoby. V první řadě přístrojovým odběrem samotné plazmy takzvanou plazmaferézou, anebo standardním odběrem krve, z níž se následně plazma oddělí. „Pro získání rekonvalescentní plazmy je vhodnější první varianta. Získáme z ní tři jednotky plazmy, zatímco z krve jen jednu jednotku, a odběr plazmy lze opakovat už po týdnu, zatímco odběr krve nejdříve po dvou měsících. Taková prodleva už ale snižuje výskyt protilátek,“ doplňuje vedoucí lékařka.

Zájemce o darování rekonvalescentní plazmy bude transfuzní pracoviště odebírat od 2. listopadu v termínu dohodnutém individuálně s dárcem. Poradenství a rezervace je posyktována na těchto telefonních linkách 376 335 863 nebo 732 916 196.

Jaké jsou předpoklady pro dárcovství rekonvalescentní plazmy?

Co vylučuje dárcovství rekonvalescentní plazmy?

Vyjádření FNUSA v Brně k využití rekonvalescentní plazmy

Plazma od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19 může být prospěšná pro pacienty se závažným stupněm onemocnění covid-19. Cílem je zvýšení schopnosti organismu bojovat s virem.

Rekonvalescentní plazma se používá k léčbě jiných infekcí a může být prospěšná v terapii nemoci covid-19. Vědci předpokládají, že rekonvalescentní plazma může být podána pacientům s těžkým průběhem nemoci, aby se zvýšila jejich schopnost bojovat s virem. Ve více státech probíhají studie, které hodnotí využití a prospěch rekonvalescentní plazmy jako léčby a pro prevenci infekce (profylaxe) u některých vysoce rizikových pacientů s onemocněním covid-19. Rekonvalescentní plazma může poskytnout imunitu tím, že pacientům poskytne neutralizační protilátky. Více zde.