Den zdraví s VZP navštívily stovky lidí. Největší zájem byl o preventivní vyšetření a dětské kvízy Klatovské nemocnice

7. 6. 2023

KRÁTKÁ INFORMACE, FOTOZPRÁVA

Stovky lidí navštívily v úterý na klatovském náměstí Míru akci "Den zdraví s VZP", které se účastnila i Klatovská nemocnice. Právě stánky nemocnice s preventivními vyšetřeními přilákaly nejvíce lidí. Nechávali si změřit tlak, hladinu cukru, nitrooční tlak, a protože součástí akce byla i kampaň "Zachraň život aneb proč být dárcem krve", nechala si téměř stovka zájemců zjistit i svoji krevní skupinu. Dále zdravotníci nemocnice učili lidi provádění správně hygienu rukou. Všeobecná zdravotní pojišťovna představila veřejnosti své služby a benefitní programy pro klienty. A svůj program měli i další její partneři např. Státní zdravotní ústav, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje nebo Aquaforum Františkovy Lázně.

Měření nitroočního tlaku je preventivním vyšetřením pro diagnostiku zeleného zákalu - onemocnění očního nervu, které ale nelze léčit operativně, a je proto důležité toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve, aby bylo možné zahájit léčbu. "Během dne jsme skutečně zjistili několik lidí, kteří měli nestandardní hodnoty a u nichž je riziko tohoto onemocnění. Většina z nich ale uvedla, že mají vlastního očního lékaře a že s ním budou naměřené hodnoty konzultovat a případně absolvují další vyšetření," uvedla lékařka očního oddělení Klatovské nemocnice.

Také u stánku s informacemi pro zájemce o dárcovství krve se zastavily zhruba tři desítky lidí, aby se informovali, co všechno dárcovství obnáší. "Byly mezi nimi i těhotné nebo kojící ženy, které ovšem kvůli ochraně s svého vlastního zdraví mohou darovat krev ideálně až tři měsíce po ukončení kojení. Nicméně věříme, že tyto zájemkyně pak dorazí stejně jako další lidé, kteří přislíbili, že začnou darovat krev hned v těch nejbližších dnech. Tak děkujeme, že dorazíte," vzkazuje mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

A početnými hosty dne zdraví byly i děti, které vyplňovaly u stánku Klatovské nemocnice kvízy o zdravovědě, lidském těle, o krvi nebo si jen vybarvily omalovánky s obrázkem ze zdravotnického prostředí. Za každý vyplněný kvíz nebo obrázek si pak odnesly malý dárek.