V porodnicích je minerální voda k dispozici a volně k odebrání v kuchyňkách, respektive na pultech bufetového stravování, kde si ji mohou rodičky kdykoli nalít nebo vzít na pokoj. Každá pak dostane jednu 1,5litrovou láhev i domů. Stejně tak dárci krve. „Láhev obdrží společně se svačinou každý dárce na stálém odběrovém místě, to znamená přímo na transfuzním oddělení v Klatovech a na nově otevřeném odběrovém místě v Domažlicích. V Rokycanech už tato praxe funguje řadu let,“ informuje mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. „Bohužel z logistických důvodů, neboť balíky s lahvemi jsou pochopitelně objemné a těžké, nemůžeme minerálky poskytovat i při výjezdových odběrech.“
Historie minerální vody Il sano se píše od roku 1193, kdy pramen v údolí Kosího potoka objevili a pojmenovali mniši z kláštera v Teplé. Dlouhá století jej využívali a sami šířili povědomí o jeho blahodárném účinku. Průmyslově se začala minerální voda stáčet na přelomu 19. a 20. století.
Od ostatních vod se liší právě typem obsaženého železa. Zatímco běžnější je železo v takzvané trojmocné podobě (Fe3 – železité jonty), jehož využitelnost organismem je kolem pěti procent, tak Il sano (v latinském překladu „Zdraví“), obsahuje železo ve formě železnatých iontů Fe2, jehož využitelnost je až pětinásobná. Železo je přitom stěžejním prvkem pro obnovu červených krvinek a tedy krve po odběru nebo porodu.
Odběry krve mohou dárci absolvovat ideálně po třech měsících (muži) nebo čtyřech měsících (ženy). Přibližně tak dlouho totiž trvá obnova odebraných červených krvinek. Proč tak dlouho? „Záleží na obnově červeného krevního barviva hemoglobinu a celkové zásoby železa v těle. Při darování krve ho tělo část vydá a pak ho musí doplnit ze stravy, což trvá právě i několik týdnů. Tento prvek je přitom zásadní pro přenos kyslíku a tím pádem pro pohyb, růst, hojení ran a vůbec pro lidskou existenci,“ vysvětluje primářka hematologicko- transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.