CO DĚLAT, KDYŽ si zvrtnete kotník?

16. 7. 2019

CO DĚLAT KDYŽ ...

Během léta podnikáme nejrůznější aktivity venku. Nejen děti ale může během tohoto období potkat nepříjemné zvrtnutí kotníku. Jak se zachovat, pokud si například na turistické procházce zvrtnete kotník vy nebo někdo z vaší rodiny či přátel?

Každý, kdo někdy vyrazil s přáteli na túru do přírody, ví, že zvrtnout si kotník, není nic těžkého. Vlastně je dost dobře možné zvrtnout si kotníék i při chůzi ve městě. Stačí špatně šlápnout na větší kámen, kanál nebo nešťastně uklouznout a je to. Následky a bolest, které zvrtnutí doprovází, vám pak můžou znepříjemňovat fungování i několik týdnů. Při nejhorším poškození vazů můžete skončit až o berlích. MUDr. Ladislavem Šlesingrem z Nemocnice následné péče Svatá Anna v Plané si povíme, co dělat, pokud si kotník zvrtnete.

„Obecně platí zásada, že na jakoukoliv procházku či túru v přírodě si musíme zvolit vhodnou, nejlépe outdoorovou obuv, protože nikdy nevíme do jakého terénu se dostaneme. Při zvrtnutí kotníku dochází k různému poškození vazů. Mohou být pouze natažené, kdy funkce kotníku je mírně zhoršená nebo jsou vazy částečně nebo úplně utržené a kotník velmi bolí," popisuje lékař.

V akutní fázi, kdy si kotník zvrtneme, je nutné nohu ledovat nebo dle možností chladit a nezatěžovat ji chůzí. Pokud se úraz stane někde v přírodě a je zřejmé, že došlo k poškození vazů, je potřeba zraněnému pomoci tak, aby na kotník nestoupal. „Buď mu poskytovat oporu nebo ho nést a co nejrychleji ho dopravit k lékaři na rentgen," doplňuje Ladislav Šlesingr 

.

Zpět

Zápatí - další informace

esf eu MMR

©2024 Skupina Nemocnice PK
Created by Beneš & Michl.