Český červený kříž ocenil v Klatovech 66 dárců krve

17. 10. 2024

KRÁTKÁ INFORMACE

Medailí profesora MUDr. Jana Janského za jubilejní bezpříspěvkové odběry krve nebo plazmy bylo ve středu odpoledne v Refektáři jezuitské koleje v Klatovech oceněno 66 dárců krve z Klatovska.

Medaile profesora Janského se předávají v Klatovech každý rok. Včerejší slavnostní odpoledne pořádal oblastní spolek Českého červeného kříže v Klatovech a předávání proběhlo ve zdejším Refektáři jezuitské koleje.

Během odpoledne bylo oceněno 66 dárců krve a velmi náš potěšilo, že mezi nimi byly i známé tváře, které pravidelně potkáváme na pracovišti transfuzní služby Klatovské nemocnice.

Zlatou medaili za dosažení 40 odběrů si odneslo 15 dárců, stříbrnou za 20 odběrů 24 dárců a 27 dárců si odneslo bronzovou medaili za to, že v letošním roce absolvovali svůj 10. odběr.

Klatovská nemocnice z celého srdce děkuje za nezištnou pomoc a podporu. dárců. Jejich darovaná krev je nenahraditelným darem, který zachraňuje životy a přináší naději mnoha pacientům. Díky dárcům můžeme poskytovat lepší péči a pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují.

Jednou ze známých tváří byl i Daniel Prokop, který získal Zlatou medaili za 40 odběrů krve. Daniel daruje krev šest let a aktuálně již má za sebou 50. odběr a rozhodně nekončí Darovat krev jsem začal proto, abych měl volno ve škole,“ směje se Daniel, ale postupem času ho začalo bavit sbírání medailí. Daniel totiž pochází z "dárcovské" rodiny. „Babička i strejda mají 250 odběrů, tak bych se jim rád vyrovnal,“ doplňuje Daniel, který celých šest let chodí darovat krev Klatovské nemocnice, kde oceňuje rodinné prsotředí.

Kromě dárcovství krve se do počtu odběrů započítává i bezpříspěvkové dárcovství plazmy. Dárcovství krve i plazmy je především záležitostí společenské odpovědnosti, dobrého pocitu z nezištné pomoci lidem, kteří krev potřebují k uzdravení či záchraně života. Nicméně bezpříspěvkoví dárci požívají i jiná zvýhodnění. V případě uskutečněného odběru má dárce například ze zákona nárok na den pracovního volna na zotavenou nebo si za každý uskutečněný odběr může odečíst ze základu daně z příjmu částku 3000 Kč. Dále je dárce tímto úkonem pod pravidelnou lékařskou kontrolou a v individuální péči. A další výhody mohou poskytovat dárcům jednotlivé zdravotní pojišťovny. Například VZP – největší zdravotní pojišťovna v ČR přispívá aktivním dárcům až 3000 korun ročně.

Ocenění jubilejních dárců se koná v tomto období v řadě měst Plzeňského kraje. Už dnes se koná slavnostní předávání v Domažlicích a příští pondělí se setkají jubilejní dárci z oblasti Horšovského Týna na tamním městském úřadě.

Dárcem krve či plazmy se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let. V Plzeňském kraji může darovat na stacionárních odběrových místech v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech nebo v Plzni a dále při výjezdových odběrech třeba právě v Sušici (nejbližší 12. 11.) nebo v Horažďovicích (leden 2025 – bude upřesněno). Více informací k dárcovství zde.