Dárci krve si na svátek odnesli malé dárky. Přes rekord hledáme další dobrovolníky

14. 6. 2023

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Řada států včetně České republiky si připomíná 14. červen jako Světový den dárců krve. A také transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice se k němu dnes připojilo. Jako poděkování za dar a za pomoc nemocným lidem nebo lidem po úrazech či operacích obdrželi všichni příchozí malé dárky od výrobce nápojů společnosti Chodovar, od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a také od samotné Klatovské nemocnice. 

Světový den dárců krve má zvýšit povědomí o potřebě zdravé, bezpečné krve a také poděkovat dobrovolným dárcům. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Průběžné výzvy nemocnic o darování krve jsou stále aktuální, jelikož i v ČR chybí na 100 000 dárců.

Autonehody, úrazy, operace, léčba závažných onemocnění. Všude tam se hraje o minuty a nejcennější tekutinou se tak stává krev, přičemž jeden její odběr, trvající zhruba deset minut může zachránit tři až čtyři lidské životy. Na to upozorňuje právě i Světový den dárců krve, který má jednak poděkovat dárcům krve, ale také upozornit na důležitost a cennost této jedinečné tekutiny.

Současná medicína se bez darované krve neobejde, nelze ji totiž nijak vyrobit ani nahradit. Je důležitá nejen v případě těžkých úrazů, operací, ale i při léčbě otrav. Na darované krvi jsou celoživotně závislí lidé na dialýze či se zhoubnými nemocemi krve. Vyrábějí se z ní také léky pro nemocné s poruchami její srážlivosti, s poruchami obranyschopnosti či pro pacienty s popáleninami.

„Dárcem krve se může stát každý člověk dlouhodobě žijící v ČR ve věku 18 až 65 let, vážící minimálně 50 kg, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by jeho odběr ohrozil jeho zdraví nebo zdraví případného příjemce,“ říká Jana Zítková, vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, která provozuje odběrové místo v Klatovech a společně s Českým červeným křížem zajišťuje také výjezdové odběry.

Hledání nových dárců nezastaví ani rekord

Transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice sice loni zaznamenalo největší počet prvodárců i odběrů krve za posledních deset let, ale přesto intenzivně hledá nové a nové dárce. "Kvůli věku nebo i kvůli zdravotním potížím omezují nebo ukončují darování krve či plazmy takoví ti tradiční dárci 50 a 60+, kteří chodili na odběry pravidelně vždy, když byla příležitost, tedy několikrátb do roka. Mladší dárci tak často nechodí. Proto jich potřebujeme, tedy hlavně naši pacienti více," vysvětluje lékařka.  

Konkrétně přišlo v roce 2022 na Klatovsku a na Domažlicku ke svému prvnímu odběru 313 lidí a společně s dlouhodobými dárci absolvovali 5421 odběrů tzv. plné krve. Naopak už druhým rokem po sobě klesl počet odběrů plazmy. Loni jich bylo 2184. Celkem tedy klatovská transfuzka provedla 7605 odběrů krve nebo plazmy.

Krev z transfuzního oddělení Klatovské nemocnice je používána právě v Klatovské nemocnici, dále v Domažlické nemocnici, která v dubnu zřídila vlastní odběrové místo, ve Stodské nemocnici a v Nemocnici Sušice. Pokud je krve dostatek, žádají o ni příležitostně i nemocnice v Praze, které v zemi obecně trpí největším nedostatkem životadárné tekutiny, neboť některé léčí ty nejtězší pacienty z celé země.    

Další informace k dárcovství krve v Klatovské nemocnici  www.klatovy.nemocnicepk.cz/krev

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Nemocnice Plzeňského kraje (@nemocnicepk)

Zpět

Zápatí - další informace

esf eu MMR

©2025 Skupina Nemocnice PK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.