V té době měli k ruce plány Technického oddělení pro stavby pozemní, silniční a mostní Královského zemského stavebního rady z roku 1904. Tyto plány počítaly se stavbou nemocnice v kombinaci pavilónového a koridorového typu. Čtyři hlavní pavilony propojené nadzemními chodbami (spojovacími krčky) měly půdorys kříže. Podle těchto plánů se ale nestavělo. Stejné technické oddělení zemského stavebního rady pod vedením Jindřicha Janoty je v letech 1910 a 1911 přepracovalo.
Budovy byly oproti původnímu záměru méně zdobné a koridorové uspořádání se nově týkalo jen tří pavilonů (pro chirurgické pacienty, pro vnitřně nemocné pacienty a operačních sálů). Ostatní budovy byly samostatné.
Pro stavbu byl vybrán jižní svah Křesťanovského vrchu zvaného zjednodušeně Křesťanský vršek. Svah v majetku města byl zalesněný. Došlo ale k dohodě, že se vykácí a naopak se zalesní dosud holý vrch v majetku okresu. Stavět se začalo v listopadu 1911. Terasovitý areál měl rozlohu čtyři hektary a 11,4 aru.
Stavbu měla na starost firma pražského architekta a stavitele Václava Nekvasila, který ale k realizaci přizval řadu menších odborných firem z Prahy i Klatov.