Následná intenzivní péče, dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče / NIP, DIOP
Péče
Následná intenzivní péče (NIP) resp. dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče (DIOP) plynule navazují na péči na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) respektive na multioborové jednotce intenzivní péče (MJIP) a tedy jsou neoddělitelnou součástí komplexní péče o těžce nemocné pacienty, u nichž selhávají základní životní funkce. Vytváří se tak osa intenzivní péče ARO - JIP - NIP - DIOP. NIP je nutná pro 5 až 8 procent pacientů, kteří prošli léčbou na ARO resp. JIP.
Pacienti jsou na lůžku trvale monitorováni, jsou měřeny jejich základní fyziologické funkce a je zvýšená péče o jeho dýchací cesty a oběhový systém.
Pacienti NIP
Jsou většinou ventilováni pomocí přístroje se zajištěním dýchacích cest tracheostomickou kanylou. Zároveň mívají různé invazivní vstupy a je nutností provádět základní vyšetření dle aktuálního stavu konkrétního pacienta.
Součástí péče o pacienty je celodenní dostupnost komplexní rehabilitační péče. Konziliární vyšetření neurologem, lékařem odd. léčebné rehabilitace či psychologem je zajištěno 24 hod. denně. Je rovněž umožněn denní kontakt příbuzných s pacientem a rovněž jejich pohovor s psychologem. Ošetřující personál na všech úrovních má specializaci pro práci v intenzivní medicíně.
Hlavním cílem péče na NIP je bezpečné a pokud možno rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a jeho následný překlad na oddělení DIOP nebo jiné odborné standartní lůžko.
Indikace k přijetí
U pacienta již došlo ke stabilizaci kritického zdravotního stavu, nadále však selhává anebo hrozí selhání některé ze základních životních funkcí:
- stavy po KPCR s různým stupněm posthypoxického poškození
- CHOPN
- stavy po polytraumatu, u kterých akutní fáze byla úspěšně zvládnuta v traumacentru
- pacienti s traumatickým i netraumatickým krvácením do mozku s různým stupněm neurolog. deficitu
- stavy po ischemických CMP
- neurodegenerativní onemocnění
- pacienti po neurochirurgických a kardiochirurgických zákrocích
Jako nejčastější důvod přijetí je nutnost pokračování v umělé plicní ventilaci.
Tým
Vedení
Lékaři
MUDr. Jan Kovařík
Nelékařští zdravotníci
MUDr. Tomáš Simota
lékaři ARO
Na oddělení dále působí sestry a sanitáři.
Kontakt
obecný kontakt | 376 335 965, ...966 | |
primář | 376 335 968 | roman.kratky@klatovy.nemocnicepk.cz |
vrchní sestra | 376 335 967 | jaroslava.slamova@klatovy.nemocnicepk.cz |
Oddělení
Oddělení NIP a DIOP se nacházejí v budově č. 5 (nad bývalým vjezdem do areálu nemocnice, který je přístupný pro pěší) v 2. NP.
NIP provozuje pět plně monitorovaných lůžek s přenosem údajů na centrální monitorovací pult. Ke každému lůžku je k dispozici ventilátor. Infuzní pumpy, lineární dávkovače a enterální pumpy jsou součástí vybavení každého lůžka.
Pracoviště DIOP má rovněž pět monitorovaných lůžek s centrálním sledováním. Každé lůžko je plně polohovatelné. Oddělení je dále vybaveno transportním ventilátorem a transportním defibrilátorem.
Reference
Pošlete nám vzkaz přes Formulář vzkazů a referencí.
Žádné reference v daném filtru nebyly nalezeny