Světový den ledvin - 14. března od 8 do 12:30 v Klatovské nemocnici

5. 3. 2019

PREVENCE

Přijďte na bezplatné vyšetření rizik onemocnění ledvin a močových cest. Riziko nemoci se nevyplácí podceňovat. Hlavním tématem Světového dne ledvin 2019 je, jakým způsobem by lidé sami mohli přispět ke zdraví svých ledvin. Níže najdete několik jednoduchých zásad, jak každý dosud zdravý člověk může posílit prevenci vzniku některých ledvinných onemocnění.

Co je to Světový den ledvin?

SDL je preventivní akce, při níž se příchozí dozví z bezplatných vyšetření a anamnézy, jaké je u nich riziko onemocnění ledvin. Loni bylo riziko zjištěno u poloviny ze sta vyšetřených a u desetiny dokonce vysoké riziko. Zároveň se lidé dozví, jak problematická jsou onemocnění ledvin a pozdní odhalení onemocnění. Zájemci si mohou prohlédnout i pracoviště dialyzační jednotky, kam musí na několik hodin týdně docházet lidé s těžkým selháváním ledvin. 

Kdy a kde se akce koná?

SDL se letos v Klatovské nemocnici uskuteční ve čtvrtek 14. března a to od 8 do 12:30 hodin v přednáškovém sále nemocnice (proti jídelně). Cesta bude značena od hlavního vchodu do monobloku.

Musí účastníci platit parkovné?

Ne. Účastníci preventivní akce, kteří přijedou autem, dostanou při vyšetření oproti předloženému parkovacímu lístku povolenku na bezplatné parkování. Po předložení povolenky je pak ochranná služba pustí z areálu bez nutnosti platit parkovné.   

Kdo by se měl hlavně zúčastnit?

Akce je pro širokou veřejnost. Zejména by ale měli zvážit návštěvu lidé starší 50 let (s věkem se zvyšuje riziko nemoci) a lidé, kteří mají problém například s vysokým tlakem nebo se jim opakují infekce nebo trpí cukrovkou nebo berou pravidelně léky proti bolesti. A nemusí jít o kombinaci všech problémů. Stačí i pouze jediný a ani absence ostatních popsaných komplikací riziko nemoci ledvin nevylučuje.

     
Proč se mám nechat vyšetřit?

  • 10procentní riziko - Onemocněním ledvin trpí desetina populace.
  • Zákeřný společník - Onemocnění ledvin v počáteční fázi nemocný sám neodhalí. Neprojevuje se a nemocný nemusí mít žádné potíže. Nemoc zjistí pouze odborné vyšetření. Sám pacient onemocnění zpravidla zjistí až v pozdější fázi s prvními skutečnými zdravotními komplikacemi, kdy už ale léčba nemusí být dostatečně účinná. Komplikace pak už jen přetrvají, nebo se dokonce i zhoršují.
  • Část života v nemocnicia horší kvalita života – Pacienti s těžkým selháním ledvin jsou závislí na dialýze. Musí až třikrát týdně docházet do nemocnice, vždy na čtyři až pět hodin. Domácí léčbu lze indikovat jen u menší části pacientů. To samé platí i v případě transplantace.
  • Zabiják - Těžké selhání ledvin často i přes maximální léčbu vede ke smrtelným komplikacím. 
  • Extrémně drahá léčba – Léčba pacientů s těžkým selháváním ledvin je finančně velmi náročná. 

Bude opět součástí i slevová akce v lékárnách Klatovské nemocnice?

Ano. Na letácích s pozvánkou nebo přímo při vyšetření budou k dispozici slevové kupony  na volně prodejné přípravky a doplňky stravy k prevenci onemocnění ledvin a močových cest. 

Co tedy budu dělat 14. března?

Nepodceňujte prevenci a přijďte na bezplatné vyšetření do Klatovské nemocnice.

A co když nestihnu vyšetření při Světovém dni ledvin?

Vyšetření vám na vyžádání zprostředkuje váš praktický lékař. 

Více informací k problematice onemocnění ledvin a léčbě

Rady jak předcházet onemocnění ledvin

Hlavním tématem Světového dne ledvin 2019 je, jakým způsobem by lidé sami mohli přispět ke zdraví svých ledvin. V následujícím textu nefroložky Klatovské nemocnice MUDr. Adély Hrnčiříkové je několik jednoduchých zásad, jak každý dosud zdravý člověk může posílit prevenci vzniku některých ledvinných onemocnění.

Voda a pitný režim

Voda tvoří 60 % hmotnosti dospělého lidského těla a s věkem se její obsah v organismu snižuje. Dostatečný příjem tekutin u zdravého člověka činí přibližně 2 až 2,5 litru denně. Potřeba se ale značně zvyšuje při tělesné aktivitě, rostoucí teplotě okolního prostředí a také samozřejmě závisí na tělesné hmotnosti. V letních měsících by se denní příjem tekutin měl pohybovat kolem 40-50 ml / kg tělesné hmotnosti (cca 3,2 l u 70kg člověka).

V České republice je k dispozici kvalitní kohoutková voda, která je navíc nesrovnatelně levnější než voda balená. Jako zdravý zdroj tekutin lze také považovat slabé přírodní čaje nebo nápoje lehce slazené přírodními zdroji cukru. Naopak se nedoporučují minerální vody s vysokým obsahem sodíku, nebo jen v omezené míře (např. sklenice denně). U starých lidí je zapotřebí na příjem tekutin myslet nejvíce, neboť jim pocit žízně může i zcela chybět.

Zdravý životní styl a stravování

Zdravý životní styl a s ním spojené zdravé stravování ovlivňuje zdravotní stav ze všech možných úhlů a výjimkou nejsou ani ledviny. V současné době se za jednu z nejzdravějších diet (i v souvislosti s riziky onemocnění ledvin) považuje pescetariánství. Jedná se o dietu částečně vegetariánskou s povolenou konzumací mléčných výrobků, vajíček, medu a ryb. Celková prospěšnost je dána především odlišným životním stylem. Vegetariáni jedí velmi pestře, potraviny si obvykle pečlivě vybírají, znají jejich složení. V jejich jídelníčku je mimo ovoce a zeleniny více místa pro luštěniny, ořechy, sóju, semínka a dále řadu pozapomenutých potravin (např. pohanka, špalda, jáhly atd.).  Zdravé stravování je vhodné doplnit pohybem v přírodě, sportem. A zdraví ledvin rozhodně neprospívá kouření.  

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny postihují asi 10 % dospělé populace rozvinutých zemí a až u 50 % se potíže opakují. Prevencí těchto nepříjemných zdravotních problémů je dodržování pitného režimu (viz výše). U osob, u kterých již kamínek vznikl, je ideální napít se i na večer, aby nemocný šel jednou za noc močit a v noci aby se opět po vymočení napil. Doporučuje se omezit vysoký příjem živočišných bílkovin ve stravě, kuchyňské soli (do 4 g/den, tj. asi 1 čajová lžička) a zjevně nebo skrytě slaných potravin. Vhodný je dostatek hořčíku. Velmi důležité je vyšetření kamínku rozborem ve specializované laboratoři (zachytit jej - doporučuje se močit přes sítko nebo gázu), neboť je pak možné rozpoznat poruchu vedoucí k jeho vytvoření a tím vhodnou léčbou omezit vznik dalších kamínků.

Infekce močových cest

Infekce močových cest jsou jedním z nejběžnějších problémů zjištěných v ordinaci lékaře. Velký důraz je zde kladen právě na prevenci vzniku infekce a především pak jejího návratu. Základními principy jsou dodržování pitného režimu, zabránění prochladnutí, nošení bavlněného spodního prádla, dostatečná osobní hygiena a hygiena sexuálního styku (u osob s opakovanými infekcemi močových cest se doporučuje bariérová antikoncepce, a po styku se vymočit), na toaletě se po stolici utírat směrem od močové trubice.

Při objevení se prvotních příznaků infekce (pálení / řezání při močení, časté nucení na močení, bolesti v podbřišku) je vhodné zvýšit příjem tekutin a zkusit volně prodejné přírodní přípravky z brusinek, lichořeřišnice větší, D-manózy nebo s probiotiky, či popíjet urologický čaj. Při včasném zásahu obvykle infekce odezní, aniž by se plně rozvinula a bylo nutné nasadit antibiotika. Při častém opakování infekcí močových cest je pak na místě provedení urologického vyšetření včetně ultrazvuku a vyloučení přítomnosti onemocnění způsobujícího návraty infekce. Dle vyvolávající příčiny pak odvisí i konkrétní léčba.

Léky na bolest

Velkým problémem s bohužel stále ještě velmi malou informovaností široké veřejnosti jsou některé prostředky tišící bolest, které jsou často zdrojem dlouhodobého, těžkého a nevratného poškozování ledvin. Jedná se o tzv. nesteroidní antirevmatika a patří mezi ně analgetika obsahující ibuprofen, indometacin, diclofenac, naproxen či nimesulid. Negativní účinky této skupiny látek jsou však daleko rozsáhlejší a mimo škodlivého vlivu na ledviny mohou způsobovat záněty a vředy žaludku a dvanáctníku, krvácení ze zažívacího traktu, zhoršení/vznik vysokého krevního tlaku a některé přípravky také zvyšovat riziko tepenných trombóz. U osob dlouhodobě užívajících tyto preparáty se zvyšuje riziko zhoubného nádoru močových cest, především močového měchýře.

Tato analgetika jsou v lékárnách volně prodejná a vzhledem ke svému protizánětlivému účinku jsou u řady kloubních potížích jako analgetika dobře účinná, a proto řada nemocných si snadno vytvoří návyk a analgetika mohou užívat nekontrolovaně v obrovských množstvích. Pokud je nutné dlouhodobě analgetika užívat, je vždy dobré se poradit s lékařem, který navrhne šetrnou variantu (např. prostředky s paracetamolem, tramadolem nebo metamizolem). Pokud je analgetikum zapotřebí užít jen výjimečně nebo přechodně po krátkou dobu u jinak zdravého člověka, nebezpečí nehrozí ani u nesteroidních antirevmatik.

Preventivní prohlídky

Každý člověk má ze zákona nárok na bezplatnou preventivní prohlídku hrazenou zdravotní pojišťovnou jednou za 2 roky. Součástí každé takové prohlídky má být vyšetření moči diagnostickým papírkem. Vyšetření funkce ledvin je doporučeno provádět jednou za 4 roky u osob s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a srdečně-cévními onemocněními. Jednou z možností, jak se nechat zdarma preventivně vyšetřit, je zúčastnit se Světového dne ledvin, kdy ve vybraných zdravotnických zařízeních je obvykle možné si nechat změřit krevní tlak, vyšetřit papírkovou zkouškou moč a na základě dotazníku a rozhovoru s lékařem zjistit riziko ledvinného onemocnění. V případě nalezení odchylky od normy je pak zajištěna návaznost na komplexní nefrologické vyšetření.

Zpět

Zápatí - další informace

esf eu MMR

©2024 Skupina Nemocnice PK
Created by Beneš & Michl.