MUDr. Vachek v rozhlasovém éteru: Tři vajíčka na másle k snídani mohou být problém

7. 8. 2019

ROZHLASOVÝ RÁDCE

"Pro včasné zachycení zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je důležité chodit na preventivní prohlídky. Tři vajíčka k snídani není normální. Zvýšenou hladinu cholesterolu má 70 procent dospělých." V pořadech Českého rozhlasu Plzeň "Co vás zajímá" a "Poradíme vám" to 30. července uvedl primář interního oddělení Klatovské nemocnice Jan Vachek. Na téma cholesterol v lidském těle odpovídal i na řadu dotazů posluchačů. Oba pořadý je možné si poslechnout z audioarchivu ČRo Plzeň (níže ke stažení).

Co vás zajímá?

Úlohu cholesterolu v lidském těle přibližuje MUDr. Jan Vachek. V tomto pořadu vysvětluje pojem „hodný“ HDL a „zlý“ LDL cholesterol. Radí ohledně jídelníčku a životosprávy při zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Objasňuje, kdy a proč je nutné nasadit statiny a další léky.

Odpovídá i na otázky posluchačů týkající se vedlejších účinků léčby, důvodů pro dlouhodobé užívání léků snižujících hladinu cholesterolu nebo vysokého cholesterolu u dětí. Hovoří také o příčinách zvýšení hladiny cholesterolu v krvi včetně antikoncepce a některých onemocnění.

Poradíme vám

Cholesterol je látka steroidní povahy, která je součástí každé naší buňky. Je důležitou stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Většinu si ho organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě. Cholesterol je pro organizmus nepostradatelný, ale na druhou stranu ho nesmíme mít v krvi nadbytek.

Je možné nějak rozpoznat, že máme vysokou hladinu cholesterolu? Můžeme se vysokého cholesterolu zbavit změnou stravy a životního stylu? Způsobujeme si problémy s vysokým cholesterolem sami?