Marcela Fišrová

Klatovská nemocnice

porodní asistentka, gynekologicko-porodnické oddělení

Nejkrásnější je ta chvíle, kdy předáváme ten malý křičící uzlíček šťastným rodičům.

„Není nic krásnějšího než být při tom, když přichází na svět nový život,“ říká porodní asistentka Marcela Fišrová, která pomáhá při porodu maminkám v Klatovské nemocnici na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Pracuje tady již od roku 1990. Za tu dobu prošla všemi úseky od ambulance přes oddělení gynekologie až po oddělení šestinedělí, ale jak sama říká, nejdelší a pro ni osobně nejkrásnější období zažívá už mnoho let na porodním sále. „Jsem vděčná za možnost projít si všemi částmi našeho oboru, protože všechny pozice porodní asistentky jsou stejně důležité, zajímavé a bohaté na zkušenosti,“ vysvětluje.

Práce na porodním sále vyžaduje velkou profesionalitu a empatii. „Starám se tu o rodičky od jejich příchodu na porodní sál po celou dobu jejich porodu a dobu poporodní až do chvíle, než maminky odchází i s miminkem na oddělení šestinedělí. I když je práce porodní asistentky samostatná, vyžaduje spolupráci s lékařem, kdy společně sledujeme správný průběh porodu, kontrolujeme srdeční ozvy plodu, různými formami tlumení bolesti pomáháme maminkám zvládnout tuto těžkou chvíli.

Používáme k tomu například Entonox, epidurální analgezii, snažíme se najít úlevové polohy, nabízíme také aromaterapii, teplou vanu nebo sprchu. Děláme zkrátka všechno pro to, aby se maminky cítily dobře a abychom jim co nejvíce ulehčili příchod jejich miminka na svět. Naším cílem a přáním je, aby byly u nás vždycky spokojené,“ říká Marcela Fišrová a dodává, že samostatné odvedení spontánního porodu je pro porodní asistentku ta největší odměna. „V ten moment si uvědomím krásu a radost z naší práce,“ říká.

Profese porodní asistentky je podle Marcely Fišrové posláním. Zdravotnictví si vybrala, protože chtěla pracovat s lidmi, pomáhat jim a vidět za sebou výsledky. Stále se snaží vzdělávat ve svém oboru, poznávat nové věci a nové lidi. „Je to práce náročná na čas, směnný provoz nás v mnohém omezuje, často musíme upozadit své koníčky, přátele a mnohdy i rodinu, proto tuto práci může dělat jen ten, kdo ji má opravdu rád,“ vysvětluje.

Porodní asistentka musí být trpělivá, zodpovědná a empatická, často se musí rozhodovat rychle a přitom správně. „Vždyť zodpovídáme za dva zdravé lidské životy. Ale nejkrásnější je stejně ta chvíle, kdy předáváme ten malý křičící uzlíček šťastným rodičům. Myslím si, že každá studentka po svém prvním odvedeném porodu pochopí, proč chce právě tuto práci dělat,“ dodává.

 


Zápatí - další informace

ESF

Copyright ©2021 Nemocnice Plzeňského kraje
Created by Beneš & Michl.